BiH pobjedom u Slovačkoj osigurala dodatne kvalifikacije

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine plasirala se u dodatne kvalifikacije (baraž) za nastup na svjetskom prvenstvu 2017. godine u Francuskoj.

U odlučujućem susretu pretposljednjeg, 5. kola kvalifikacija rukometaši BiH u srijedu navečer su u Hlohovecu pobijedili izravnog konkurenta za prvo mjesto u Prvoj skupini reprezentaciju Slovačke s 26:24 (13:12).

Domaći rukometaši bolje su otvorili susret, a bh. momčad je sustizala minimalnu prednost do 12. minute, a zatim preuzela vodstvo 7:5. Prednost su održavali do 20. minute, kada su Slovaci poravnali rezultat, a zatim poveli s 12:10. Izabranici Dragana Markovića ipak su u završnici mini serijom 3:0 uspjeli preokrenuti rezultat i prvi dio okončali s minimalnom prednosti 13:12.

U nastavku bh. reprezentacija je preko Dejana Malinovića došla do brzog pogotka, a prednost je održavala sve do osam minuta prije kraja kada su Slovaci poravnali na 21:21, a zatim i na 23:23. Pogocima Senjamina Burić i Muhameda Zulfića u posljednje dvije minute bh. momčad imala je dva pogotka prednosti. Slovaci su se uspjeli ponovno približiti 25:24, da bi posljednjem napadu Zulfić novim pogotkom postavio konačan rezultat, koje je reprezentaciju BiH odveo u dodatne kvalifikacije.

U bh. momčadi najefikasniji je bio Zulfić sa šest pogodaka, Malinović, Burić i Tarabochia su postigli po pet, a kapetan Prce tri pogotka, dok je kod Slovaka Antl postigao šest pogodaka.

U posljednjem kolu kvalifikacija bh. rukometaši 17. siječnja u Tuzli dočekuju momčad Litve, ali taj susret neće imati rezultatski značaj jer je bh. momčad osigurala prvo mjesto u skupini.

Žrijeb dodatnih kvalifikacije, koji će se igrati sredinom lipnja ove godine, bit će 31. siječnja, posljednjeg dana Europskog prvenstva, koje u petak počinje u Poljskoj.

Ukupno će se žrijebati sedam parova, od kojih pet s momčadima iz kvalifikacija te momčadima rangiranih od četvrtog do osmog mjesta s EP-a u Poljskoj. Ostala dva para činit će momčadi od 9. do 12. mjesta s EP-a.

Reprezentaciji BiH ovo je sedmi put da sudjeluje u dodatnim kvalifikacijama za svjetska i europska prvenstva, a dosad je samo jednom igrala u završnici SP-a i to 2015. u Kataru.