BiH na minus osam u Švedskoj, nemoguća misija pred uzvrat

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je od Švedske s 27:19 (12:9) u prvom susretu dodatnih kvalifikacija za nastup na svjetskom prvenstvu 2017. godine u Francuskoj.

Bh. rukometaši, bodreni od strane 5.000 svojih navijača u dvorani u Vaxyu, dobro su otvorili susret s favoriziranim Šveđanima. Domaći su poveli, ali BiH je uzvratila pogocima Nikole Prce i došla do prve prednosti. Rezultatski egal s novim pogocima najboljeg bh. igrača Prce, izabranici Dragana Markovića držali su sve do sredine prvog dijela.

Nakon vodstva od 6:5, uslijedio je pad u igri. Šveđani su pojačali igru u obrani i zatvorili prilaze svojim vratima, a iz brzih kontranapada lako su dolazili do svojih pogodaka. S druge strane bh. rukometaši su gubili lopte u vezanim tehničkim pogreškama u napadu. Sve je to rezultiralo da punih osam minuta BiH nije postigla pogodak, dok su Šveđani serijom 6:0 napravili preokret i došli do prednosti od 11:6. U posljednjim minutima prvog dijela BiH je uspjela konsolidirati redove te je pogocima Tarabochije, Malinovića i Ovčine otišla na odmor sa zaostatkom od tri pogotka.

Drugi dio igre Šveđani su otvorili s dva brza pogotka i ponovo došli do osjetnije razlike. Igra bh. momčadi u nastavku se raspala, dok su domaći rukometaši došli do svoje prepoznatljive igre te ubojitim kontrama kažnjavali sve pogreške, koje su bh. momčad na kraju dovele do uvjerljivog poraza od osam pogodaka.

Najefikasniji u BiH bio je Nikola Prce s devet pogodaka, dok je Tarabochia postigao tri.

Uzvratna utakmica igra se u srijedu u Skenderiji od 20.15 sati.