Barcelona peti put europski prvak, gol Rakitića

Barcelona je europski prvak, u velikom finalu na Olimpijskom stadionu u Berlinu Katalonci su pobijedili Juventus s 3:1, pa je Luis Enrique u prvoj sezoni kao trener Katalonaca ostvario trostruku krunu!

Barca je povela u četvrtoj minuti golom hrvatskog reprezentativca Ivana Rakitića, izjednačio je Alvaro Morata u 55. minuti, pogodak za novo vodstvo Barce zabio je Luis Suarez u 68. minuti, a pobjedu katalonskog kluba potvrdio je Neymar u šestoj minuti sudačke nadoknade.

Barceloni je to peti naslov europskog prvaka u povijesti.

Rakitić je postao drugi Hrvat koji je zabio u finalu Lige prvaka, prije dvije godine u Bayernovoj pobjedi protiv Borussije 2:1 Mario Mandžukić postigao je pogodak za Bavarce. Raketa je ujedno postao prvi hrvatski nogometaš koji je s dva različita kluba osvojio Ligu prvaka i Europsku ligu.

Barcelona je dominirala u prvom poluvremenu i rano je povela, već u četvrtoj minuti. Nakon odlične akcije Neymara i Inieste, hrvatski veznjak Ivan Rakitić sa deset metara pogađa za 1:0.

U 13. minuti Buffon spašava Juventus, jer je Daniel Alves imao stopostotnu priliku, a do kraja prvog dijela Barca je imala još jednu veliku priliku, ali je udarac Suáreza u 39. minuti zamalo promašio mrežu.

Kod Juventusa u prvom poluvremenu vrijedi spomenuti tek dva dalekometna pokušaja Marchisija, jedan je obranio Ter Stegen, a drugi je prohujao iznad grede.

Već na početku drugog poluvremena, u 49. minuti, odlična kontra Barce koju je poveo Rakitić, te je uposlio Suáreza, ali Buffon brani.

Dotad nevidljivi Juventus uspio je izjednačiti u 55. minuti. Počelo je od Marchisija i Lichtsteinera, a potom udarac Teveza odbija vratar Barce, ali ravno do Morate koji lakoćom zabija za 1:1.

Nakon pogotka Juventus je postao opasniji, a u 63. minuti Tévez je imao izglednu prilku, ali je njegov udarac s vrha 16-erca otišao preko gola. No, u 68. minuti Barcelona opet vodi. Messi je sam istrčao kontru, odlično je pucao sa 18 metara, a Buffon je odbio loptu točno u noge Suarezu koji pogađa mrežu. U 71. minuti je poništen gol Neymaru zbog igranja rukom.

U završnici susreta dva solidna pokušaja Juventusa, u 89. gađa Marchisio, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Tévez, ali oba puta je vratar Barce bio na pravom mjestu.

U zadnjim sekundama utakmice, u šestoj minuti sudačke nadoknade, Barcelona je izvela još jedan munjeviti kontranapad, a golom ga je okrunio Neymar.

Barceloni je ovo peti naslov prvaka u osam finala. Katalonci su bili najbolji i 1992. godine, 2006., te 2009. i 2011. Juventus je ostao na dvije titule (1985., 1996.) u osam finala. Španjolski nogometni velikan Real Madrid rekorder je s deset osvojenih titula prvaka Europe.

Juventus je ujedno danas upisao četvrti poraz u finalu zaredom, dok je Barceloni ovo četvrta uzastopna pobjeda u finalu.